Home » Club News » Annual Club Comps

Annual Club Competitions

CLUB COMPETITION RULES
AND CONDITIONS 

 

 

All competitions pay vouchers for 1st 2nd and 3rd with the exception of
numbers 9, 10, 13 and 14 and all matchplay competitions. 

All competitions, except Mid-Week Medals, to be played from WHITE MARKERS.

Mid-Week Medals to be played from YELLOW MARKERS.

Juniors must have a handicap of ten or below to play in competition Nos. 1,2,3,4.

1. The Ashby Cup: 18 hole stroke play comp

2. Billy Preen Memorial Trophy: 18 hole stableford comp. 3/4 handicap

3. Clegg Trophy: 18 hole bogey comp. 3/4 handicap 

4. Members Cup: This is a winter comp by medal play, 4 qualifying rounds followed by a final
of 18 holes medal play. 2 to qualify from each class.

5. Yorkshire Telegraph & Star Bowl: 1st class only played by 1 qualifying round of stroke
play followed by match play on handicap terms. 8 to qualify

6. The Midgley Shield: Conditions as above for comp 5. except for 2nd class only

7. Barlow Trophy: Condidtions as for comp 5. except for 3rd class only

8. Veterans Comp: This is open to all members who are 55 yrs of age or older, handicap limit 24.
Over 24 handicap may play but off the limit.  Stroke play comp

9*. President's Day: President's decision

10*. Captain's Day: Captain's decision

11. Brian Carter Shield: Singles K.O match play.  Seniors only. 3/4 handicap

12. Scratch K.O: 1st class only

13*. Member's Day: End of season comp.  18 holes. Committees decision

14*. Easter Comp: 4 person team event

15. Alan Jubb Shield: Junior singles K.O. Match play all juniors. Full handicap

16. Official Monthly Medal, Sunday Medal: Qualifying rounds each month. Finals September

17. Bogey and Stableford: Qualifying round each alternative month.  Finals in September

18. Qualifiers of Official Monthly Medals: Official medals, Sunday medals, stablefords, bogeys will
be played for the 1st Class Cup (1st Class), Clifford Whitehead Trophy (2nd Class),
Harry Dyson Trophy (3rd Class).  18 hole stroke play, full handicap

19. Merit Prize: Fred Bungay Trophy presented to the best yearly average of six sunday medal cards nett

20. Wolstenholme Trophy: Presented for the best yearly average of saturday medal cards nett
                                           
21. Walkerville Cup: Qualifers from comp 31 & 32 play in a single 18 hole medal comp. Full handicap

22. A P Highfield Trophy: Summer pairs K.O. 3/4 handicap

23. Alf Adams Winter Fourball K.O: 3/4 handicap

24. Junior Merit: All juniors, 18 hole medal

25. Presidents Putter: Winner of major comps, 3/4 handicap, stroke play
(1st Class Cup, Star Bowl, Brian Carter Shield, Barlow Trophy, Members Cup,
Midgley Shield, Harry Dyson, Clifford Whitehead, Alan Jubb, Scratch K.O)

26. Ted Gordon Vase: Junior/Adult foursomes comp.  7/8 combined handicap

27. S.R.Cammack Trophy: Junior members comp.  Full handicap, stableford

28*. The D Robbins Family Comp: Betterball medal, full handicap,
both scores to count on 1-3-12-18

29. Scratch Medal: 2 rounds scratch medal comp

30*Brimset Team Trophy: 4 person team event with a yellow ball to be taken in rotation.
Best 2 scores and yellow ball to score on each hole. 3/4 individual handicap.
Note: Yellow ball means nominated ball

31. A V Ward: 8 monthly qualifiers with points awarded for first 10 places.  Top 2 places to
qualify for comp 21.  Trophy awarded to person with most points after all 8 qualifers played.

32. S P Edwards: 8 monthly qualifiers with points awarded for first 10 places.  Top 2 places to
qualify for comp 21.  Trophy awarded to person with most points after all 8 qualifers played.

33*. Invitation Day: Committees decision

34*. Christmas Comp: Committees decision

35*. Bridgwater Comp: Mixed foursomes, 1/2 combined handicap

* All members eligible to play, remaining comps male (see conditions)

 

LADIES COMPETITIONS

 

1. Ensor Cup: Match Play, full  handicap                

2. Bolton Cup:
Medal

3. Barlow Trophy: Medal                                                  

4. Pat Bohane: Medal

5. Men V Ladies: Match Play                                        

6. Billy Preen: Stableford

7. Chris Cox: Medal                                                  

8. Cancer Relief: Stableford

9. Bridgwater: Mixed Foursomes, ½ combined handicap     

10. Len Ledger: Medal